نام شركتتاريخ عضویت
بازرگانی نژاد عامریان
29 ارديبهشت 1397
دنیزکاپ
25 ارديبهشت 1397
گروه چاپ پدیده
22 ارديبهشت 1397
  


گفتگويي با آقای محمد موسوی مدیر کاغذ و مقوای کوثر
محمد موسوی: عامل اصلی کاهش قیمت، عدم پرداخت 20 درصد تعرفه گمرک است
23 بهمن 1389
سید محمد موسوی لیسانس مهندسی معدن از دانشگاه پلی تکنیک است. وی از سال 1376 فعالیت خود را در زمینه فروش کاغذ آغاز کرده است؛ موسوی سال 1379 وارد بازار ظهیرالاسلام شده و از همان ابتدا مشغول عرضه کاغذهای سایز شده A3 و A4بوده است.
موسوی از فروشگاه کوثر می گوید: فروشگاه کوثر نمایندگی چند شرکت داخلی را برعهده دارد. فروش کاغذ های شرکت سروستان در اصفهان، همچنین شرکت زیراکس، که انحصاراً برندهای خاصی را برای این شرکت به فروش می رسانیم. سالی چند مورد نیز واردات کاغذ انجام می دهیم اما به صورت مداوم واردات نداریم.
*آقای موسوی به عنوان سوال اول بفرمایید، عامل اصلی افزایش واردات کاغذ A4 چیست؟
واردکنندگان کاغذ A4 سابق بر این انگشت شمار بودند و تنها افراد خاصی کاغذ A4 وارد می کردند.
همان طور که اطلاع دارید کاغذ 3-4 لاین دارد A4،تحریر، بند، گلاسه و مقوا واردکنندگان و توزیع کنندگان کاغذ نیز هر یک در زمینه خاصی تخصص دارند و افرادی که کاغذ A4کار می کنند در زمینه گلاسه یا مقوا فعالیت ندارند و بالعکس.
اما از 4 ماه گذشته واردات کاغذ A4رونق بسیاری گرفته و عرضه این نوع کاغذ در بازار زیاد شده است. این مسئله دلایل فراوانی دارد. می توان گفت علت اصلی آن قیمت هایی است که کشورهای مبداء اعلام کرده اند. زیرا تفاوت قیمت دلاری کاغذ A4با رول بسیار اندک است و همین انگیزه ای شده است تا تجار اقدام به واردات کاغذ A4و سایز شده کنند.
در ایران چیزی حدود 12 یا 13کارخانه داریم که کاغذ رول وارد کرده و به صورت سایز شده A3 و A4 شیت می کنند. قدر مسلم محصولاتی این چنینی هزینه هایی را نیز در بر دارد. از زمانی که عرضه کاغذ A4در بازار زیاد شده است؛ این کارخانه ها نیز با مشکل روبرو شده اند و با ظرفیت های پایین فعالیت می کنند و گلایه دارند که کار کردن به این شیوه بازده اقتصادی ندارد.
در 3-4 ماه اخیر شاهد کاهش قیمت کاغذ فابریک بودیم در حالی که قیمت کاغذ داخلی تغییر نکرد؛ چه انگیزه ای غیر از قیمت باعث شده است که تجار به سمت واردات کاغذ A4بروند. از طرفی فروش کاغذ A4در بازار به راحتی انجام می شود. و می توان با تفاوت قیمت اندک راحت تر از کاغذ بند و گلاسه به فروش رساند.
*علت این امر چیست؟
مصرف کاغذ A4نسبت به کاغذ های بند، گلاسه و مقوا عمومیت بیشتری دارد زیرا این نوع از کاغذ ها را تنها مشتریان خاصی مصرف می کنند. اما مصرف کنندگان کاغذ A4بسیارند و هر شخصی در منزل و شرکت و دفاتر از کاغذ A4استفاده می کند؛ بر همین اساس بازار کاغذ A4گسترده تر از انواع دیگر کاغذ است و تجار را به وارد کردن این نوع کاغذ ترغیب کرده است
عامل دیگر کارخانه های تولید رول است، برای کارخانه های تولید رول مقرون به صرفه تر است که در انتهای دستگاه هایشان دستگاه دیگری گذاشته و با این عمل هزینه ها را کاهش دهند و رول تولید شده را همانجا سایز و بسته بندی نمایند و به صورت A4بفروش برسانند.
این عوامل از اصلی ترین عواملی است که باعث شده افرادی که شاید تاکنون در بازار A4دخالتی نداشتند و بعضاً در قسمت های دیگر فعالیت می کردند اقدام به واردات A4 نمایند. که البته نمی توان گفت این عمل سودآور است و در بلند مدت جواب می دهد یا خیر. به هر صورت این اتفاق افتاده است و روی بازار کاغذ تاثیر بسیاری گذاشته؛ و باعث افت قیمت ها شده است. این کاهش قیمت در حالی است که نرخ دلار رشد داشته و قیمت کاغذ نیز در بازارهای جهانی افزایش داشته است. به طبع انتظار افزایش قیمت در بازارهای داخلی را داشتیم که اینگونه نشد.
*چه گروهی بیشترین ضربه را از کاهش قیمت ها متحمل می شود و در حال حاضر از وضعیت بازار نارضایتی بیشتری دارد؟
صد در صد فروشنده ها ناراضی هستند و بیشتر از آنها تولید کنندگان. کارخانه هایی که رول وارد می کردند و بعد از شیت و بسته بندی آن را روانه بازار می کردند؛ بیشتر ناراضی هستند تا فروشندگان؛ چون فروشندگان کارشان فروش کاغذ است، چه کاغذ داخلی و یا کاغذ خارجی. ناراضیان اصلی را تولیدکنندگان و کارخانه های بسته بندی تشکیل می دهند.
در مدت 15 سالی که در بازار کاغذ فعالیت داشته ام هیچ زمان به اندازه سال جاری بازار راکد نبوده است تقاضا فوق العاده پایین آمده. شاید بتوان گفت دلیل آن تحولات اقتصادی ایست که در حال وقوع است و شاید تاُمل افراد برای آنکه بعد از این تحولات قیمت ها چگونه خواهد بود باعث شده است تقاضا پایین باشد.
*پیش بینی شما از قیمت های بازار کاغذ داخل چگونه است؟
پیش بینی بازار کاغذ خیلی سخت است اما با توجه به افزایش قیمت جهانی کاغذ و اینکه دلار گرانتر شده البته امیدواریم گرانتر از این نشود به احتمال قوی برای سال آینده افزایش قیمت خواهیم داشت.
*قیمت های جهانی چطور؟ چه روندی را برای قیمت های جهانی پیش بینی می کنید؟
کلاً بازار جهانی دستخوش تحولات بسیاری است و اتفاقات زیادی ممکن است بیفتد. در چند ساله اخیر شاهد نوسانات بسیاری در قیمت بازار کاغذ بوده ایم. در حال حاضر قیمت جهانی مناسب است بین هزار دلار تا هزار و صد دلار که قیمت خوب و مناسبی است. به طبع قیمت ها رشد خواهد داشت اما رشد ناگهانی یا نامعقول، بعید به نظر می رسد. تصور بنده بر این است که قیمت های جهانی رشد چندانی نخواهد داشت و در همین رنج قیمت خواهد ماند.
*مهمترین عامل کاهش قیمت ها را چه می دانید؟
مسئله ای که بین تولیدکنندگان شایع شده است و بر کاهش قیمت ها تاثیر گذاشته است تعرفه های گمرکی است که البته امیدواریم صحت نداشته باشد.
تعرفه گمرکی واردات کاغذ رول 5 درصد است، تعرفه کاغذ A4فابریک 25 درصد، یعنی 20 درصد تفاوت قیمت
واردکنندگان کاغذ بعضاً با عناوین غیر از کاغذ A4و سایز کاغذ وارد کرده و تعرفه ی 5 درصد پرداخت می کنند. اگر این عمل غیر اخلاقی صحت داشته باشد این افراد 20 درصد تفاوت در تعرفه واردات کاغذ را پرداخت نمی کنند که حدود 600 یا 700 تومان می شود که با انجام این عمل غیر قانونی به تولیدکنندگان داخلی ضربه می زنند. قدر مسلم یکی از عوامل اصلی کاهش قیمت کاغذ همین مسئله است.
کاغذ – مقوا- خرید کاغذ- فروش کاغذ – خرید مقوا – فروش مقوا- تحریر – گلاسه – پشت طوسی – کرافت – دستمال کاغذی – کاغذ روزنامه – سلولزی- قیمت کاغذ – قیمت مقوا – سفارش کاغذ – سفارش مقوا – مقاله کاغذ – مقاله مقوا
Copyright © 2008-2018 Toseae Tejarat Papirous Co. All rights reserved :: کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت توسعه تجارت پاپیروس می باشد